DatasetData till och med vecka 39, 2026 · uppdateras varje vecka
EU Safety Gate – återkallelsestatistik
Hur många farliga produkter som flaggats i EU, i vilka kategorier, med vilka risker och från vilka länder, sammanställt varje vecka utifrån EU-kommissionens Safety Gate-varningar sedan 2020.
Källa: EU-kommissionen, Safety Gate. Sammanställning: Conphora. Får återanvändas med källhänvisning.
- Varningar hittills under 2026
- 2 794
- 39 veckor · 71.6 per vecka
- Sedan 2020
- 21 321
- sammanställda varningar
Free account · no card · opens in the Demo Company
Varningar per vecka
de senaste 52 veckorapporterna, 2025 W40–2026 W39Tabell
Varningar per produktkategori
Varningar per produktkategori, 2026
andel av 2 794 varningar| Kategori | Varningar | Varningar | Andel |
|---|---|---|---|
| Toys | 536 | 19,2 % | |
| Cosmetics | 516 | 18,5 % | |
| Electrical appliances and equipment | 503 | 18 % | |
| Motor vehicles | 296 | 10,6 % | |
| Chemical products | 144 | 5,2 % | |
| Childcare articles and children's equipment | 95 | 3,4 % | |
| Clothing, textiles and fashion items | 78 | 2,8 % | |
| Hobby/sports equipment | 78 | 2,8 % | |
| Machinery | 77 | 2,8 % | |
| Lighting chains | 76 | 2,7 % |
Varningar per produktkategori, 2020–2026
andel av 21 321 varningar| Kategori | Varningar | Varningar | Andel |
|---|---|---|---|
| Cosmetics | 5 125 | 24 % | |
| Toys | 3 825 | 17,9 % | |
| Motor vehicles | 2 880 | 13,5 % | |
| Electrical appliances and equipment | 2 381 | 11,2 % | |
| Clothing, textiles and fashion items | 1 129 | 5,3 % | |
| Chemical products | 924 | 4,3 % | |
| Jewellery | 791 | 3,7 % | |
| Protective equipment | 641 | 3 % | |
| Childcare articles and children's equipment | 624 | 2,9 % | |
| Machinery | 506 | 2,4 % |
- Cosmetics 5 125
- Toys 3 825
- Motor vehicles 2 880
- Electrical appliances and equipment 2 381
- Clothing, textiles and fashion items 1 129
- Chemical products 924
- Jewellery 791
- Protective equipment 641
- Childcare articles and children's equipment 624
- Machinery 506
- Lighting chains 497
- Hobby/sports equipment 360
- Lighting equipment 281
- Pyrotechnic articles 253
- Other 183
- Decorative articles 150
- Furniture 147
- Kitchen/cooking accessories 128
- Laser pointers 82
- Gadgets 77
- Hand tools 66
- Construction products 62
- Communication and media equipment 40
- Gas appliances and components 37
- Lighters 37
- Recreational crafts 30
- Stationery 29
- Explosive atmospheres equipment 18
- Pressure equipment/vessels 14
- Measuring instruments 4
Varningar per år
Varningar per år
2020–2026 (2026 till vecka 39)Varningar per månad
de senaste 24 månadernaTabell
| Månad | Varningar |
|---|---|
| 2024-11 | 387 |
| 2024-12 | 453 |
| 2025-01 | 585 |
| 2025-02 | 325 |
| 2025-03 | 357 |
| 2025-04 | 468 |
| 2025-05 | 431 |
| 2025-06 | 367 |
| 2025-07 | 390 |
| 2025-08 | 367 |
| 2025-09 | 277 |
| 2025-10 | 459 |
| 2025-11 | 354 |
| 2025-12 | 324 |
| 2026-01 | 264 |
| 2026-02 | 364 |
| 2026-03 | 282 |
| 2026-04 | 330 |
| 2026-05 | 309 |
| 2026-06 | 392 |
| 2026-07 | 235 |
| 2026-08 | 238 |
| 2026-09 | 248 |
| 2026-10 | 132 |
Varningar per anmälande land
Anmälande länder, 2026
topp 10 av 10Anmälande länder, 2020–2026
topp 10 av 31- Italy 3 510
- Germany 3 171
- France 2 001
- Hungary 1 661
- Sweden 1 643
- Czechia 1 161
- Poland 1 079
- United Kingdom in respect of Northern Ireland 718
- Lithuania 672
- Finland 567
- Ireland 495
- Belgium 410
- Romania 388
- Slovakia 381
- Denmark 357
- Netherlands 353
- Cyprus 333
- United Kingdom 301
- Austria 278
- Bulgaria 263
- Luxembourg 228
- Spain 200
- Portugal 196
- Norway 177
- Malta 151
- Latvia 142
- Croatia 141
- Estonia 140
- Slovenia 94
- Greece 59
- Iceland 51
Ursprungsländer, 2026
topp 8 av 10| Ursprungsland | Varningar | Varningar | Andel |
|---|---|---|---|
| China | 1 621 | 58 % | |
| Unknown | 261 | 9,3 % | |
| Italy | 148 | 5,3 % | |
| France | 125 | 4,5 % | |
| Germany | 121 | 4,3 % | |
| United States | 64 | 2,3 % | |
| United Kingdom | 52 | 1,9 % | |
| Poland | 47 | 1,7 % |
Varningar per risktyp
Risktyper, 2026
en varning kan ha flera risktyper – andelarna summerar till mer än 100 %| Risktyp | Varningar | Varningar | Andel |
|---|---|---|---|
| Chemical | 992 | 35,5 % | |
| Injuries | 471 | 16,9 % | |
| Electric shock | 435 | 15,6 % | |
| Choking | 371 | 13,3 % | |
| Fire | 314 | 11,2 % | |
| Environment | 187 | 6,7 % | |
| Burns | 154 | 5,5 % | |
| Damage to sight | 58 | 2,1 % | |
| Strangulation | 52 | 1,9 % | |
| Health risk / other | 49 | 1,8 % |
- Chemical 9 201
- Injuries 4 409
- Choking 2 282
- Electric shock 2 089
- Fire 1 710
- Environment 1 368
- Burns 934
- Strangulation 637
- Health risk / other 549
- Damage to sight 306
- Cuts 243
- Suffocation 238
- Microbiological 153
- Damage to hearing 146
- Entrapment 117
- Drowning 105
- Asphyxiation 52
- Explosion 7
- Radiation 7
- Security 7
- Electromagnetic disturbance 6
- Poisoning from inhalation 3
- Smoke inhalation 3
- Concussion 2
- Explosion and poisoning from inhalation 2
- Hypothermia 2
- Overheating 2
- Abrasion 1
- Allergy 1
- Blow 1
- Break 1
- Bruise 1
- Discomfort 1
- Dislocation 1
- Fracture 1
- Fractures 1
- Health risk 1
- Highly flammable liquid and vapour / May cause drowsiness or dizziness 1
- Internal injuries 1
- Irritation 1
- Multiple injuries possible: crushing 1
- Not type approved and therefore not legal 1
- Rash 1
- Reizung und Verätzung ggfs. der Augen 1
- Sprain 1
- The filter penetration of the respiratory mask clearly exceeds the permissible 6% 1
Metod
- Vad Safety Gate är
- Safety Gate, tidigare RAPEX, är EU:s system för snabbt informationsutbyte om farliga icke-livsmedelsprodukter för konsumenter. Nationella marknadskontrollmyndigheter anmäler till EU-kommissionen produkter som utgör en allvarlig risk samt de åtgärder som vidtagits, och kommissionen publicerar varningarna varje vecka, på fredagar.
- Vad som räknas som en varning
- En varning som publiceras av kommissionen räknas som en varning, i den vecka den publicerades första gången. Varje post behåller varningsnumret, publiceringsvecka och -datum, produktkategori, risktyper, anmälande land, ursprungsland, risknivå och vidtagna åtgärder, så som de publicerats. En varning med flera risktyper räknas en gång per risktyp i riskstatistiken, så dessa andelar kan summera till mer än 100 %. Varningar som uppdateras av kommissionen i en senare rapport behåller sin första vecka men får det uppdaterade innehållet; en uppdatering skapar aldrig dubbletter.
- Var uppgifterna kommer ifrån
- Datasetet bygger på de XML-filer med veckorapporter som kommissionen publicerar på Safety Gate-portalen och listar på data.europa.eu (dataset ”RAPEX — rapid alert system for non-food consumer products”). Varje veckorapport sedan vecka 1, 2020, hämtas och normaliseras; inga siffror är uppskattade eller interpolerade.
- Uppdateringsfrekvens och kontroller
- Varningarna hämtas varje lördag, efter kommissionens publicering på fredagen, och sammanställs per år, kategori, risktyp, anmälande land och ursprungsland. Varje sida visar vilken vecka datan sträcker sig till; om den senaste rapporten är äldre än 21 dagar anges det på sidan. Efter varje uppdatering görs en stickprovskontroll där tio slumpmässigt valda sparade varningar hämtas på nytt och jämförs med de officiella uppgifterna.
- Så tolkar du innevarande år
- Siffrorna för innevarande år omfattar de veckor som publicerats hittills och är inte årsjusterade. Landnamnen följer ISO 3166 (kommissionens ”United Kingdom in respect of Northern Ireland” behålls som en egen post); produktkategorier och risktyper är kommissionens egna beteckningar, oförändrade.
- Återanvändning
- Sammanställningen får citeras och återanvändas fritt med källhänvisning till Conphora och en länk till den här sidan; källdatan tillhör EU-kommissionen. Varje tabell finns som CSV, och översikten och samtliga underordnade sidor finns även som JSON på samma adress med ändelsen .json.
Källa: EU-kommissionen, Safety Gate. Sammanställning: Conphora. Safety Gate på ec.europa.eu ↗ · XML ↗
Conphora (2026). EU Safety Gate – återkallelsestatistik. Hämtad 13 oktober 2026 från https://www.conphora.com/sv/forskning/aterkallelsestatistik/
Conphora (2026) EU Safety Gate – återkallelsestatistik. Tillgänglig på: https://www.conphora.com/sv/forskning/aterkallelsestatistik/ (hämtad 13 oktober 2026).
@misc{conphora2026eusafetygateterkallelses,
author = {Conphora},
title = {EU Safety Gate – återkallelsestatistik},
year = {2026},
url = {https://www.conphora.com/sv/forskning/aterkallelsestatistik/},
note = {Hämtad 13 oktober 2026}
} Delsidor
Varje kategori, år, anmälande land och risktyp har en egen permanent sida med samma diagram, en egen CSV-fil och en citering.
See it working before you add a product
The Demo Company is a complete, read-only example — products, documents, supplier requests and deadlines. Open it with a free account; no card, no trial clock.
Free account · no card · opens in the Demo Company
Innehåll och data på Conphoras forskningssidor är fritt att citera och återanvända med källhänvisning till Conphora och en länk till sidan. Källdata tillhör respektive utgivare.